آلودگی هوای تهران مسئله جدیدی نیست
۱۷ام دی ۱۳۹۶ جوانه دی ال

آلودگی هوای تهران مسئله جدیدی نیست

 

به گزارش جوانه دانلود: محمدحسین بازگیر، رئیس محیط زیست شهر تهران درباره آلودگی هوای پایتخت گفت: آلودگی هوا پدیده‌ای جدید و ناشناخته نیست و از سالیان گذشته مورد بررسی فعالین این عرصه بوده است به طوری که در سند توسعه جمهوری اسلامی ایران که در سال ۵۸ توسط نخست وزیر وقت انتشار یافت به مسئله آلودگی هوا و تاثیرات مخرب آن در افزایش میزان مرگ و میر در جامعه پرداخته شده است.

وی افزود: مسئله آلودگی هوای تهران از سالیان گذشته نگران کننده بوده و علت اصلی آن بافت نامناسب شهری و تراکم جمعیت در این منطقه و ازدیاد وسایط نقلیه عمومی، موتوری و وجود کارخانجات صنعتی است که سلامت ساکنان این منطقه را به خطر می‌اندازد به طوری که سهم هر فرد تهرانی روزانه نیم کیلو مواد سمی است.

بازگیر با بیان اینکه در سند مذکور به صراحت به مبحث آلودگی هوای تهران و علل تاثیرات مخرب آن بر سلامت مردم اشاره شده است، ادامه داد: سبک زندگی امروزه مردم در تشدید میزان آلاینده‌های زیست محیطی بی تاثیر نیست و بخش زیادی از آلودگی هوا به دلیل غیراستاندارد بودن سوخت‌های مصرفی و بالا بودن سرانه مصرف سوخت‌های فسیلی مانند بنزین به نسبت سایر کلانشهر‌های کشور است.

وی خاطرنشان کرد: به طور تقریبی روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین در سطح شهر تهران مصرف می‌شود و در صورتی که از سوخت استاندارد استفاده می‌شد و سبک زندگی شهروندان تهرانی تغییر پیدا می‌کرد تا حد زیادی از میزان آلاینده‌های زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی کاسته می‌شد و سرانه آلودگی هوا رد پایتخت به حد بحران نمی‌رسید. البته جایگزینی وسایل حمل و نقل عمومی و استاندارد در بهبود شرایط آلودگی هوای شهر تهران بی تاثیر نیست.

 

 


مطالب پیشنهادی