مهار خسارات زلزله با استفاده از تجربیات کشور‌های موفق
۷ام دی ۱۳۹۶ جوانه دی ال

مهار خسارات زلزله با استفاده از تجربیات کشورهای موفق

 

جوانه دانلود/ زینب چراغی: زلزله پدیده‌ای وحشت آور است، اما برای کاهش تلفات و خسارات جانی و مالی ناشی از آن باید از الگوی کشور‌های موفق مانند ژاپن استفاده کرد که در زلزله هشت ریشتری هیچ خسارت جانی ندارد و خسارات مالی آن نیز بسیار اندک است علاوه بر این باید به شهروندان آموزش داده شود که هنگام حادثه خونسرد باشند و اقدامات ایمنی را با آرامش انجام دهند.

در زلزله اخیری که در استان تهران و البرز به وقوع پیوست به وضوح شاهد بودیم که چند تن از مردم در هنگام فرار از ساختمان سقوط کردند و برخی به دلیل شوکه شدن جان خود را از دست دادند و تعدادی هم شب را تا صبح در پارک‌های محله خود گذراندند و برخی هم اقدام به خروج از تهران و ترک خانه‌ها کردند!

اما چرا مردم تهران نباید آمادگی کامل را برای رویارویی با زلزله داشته باشند؟ بنابراین اگر مدیریت بحران آموزش‌های لازم را برای پیشگیری از وقوع خسارات جدی به مردم داده بود شاید از بار استرس شهروندان کاسته می‌شد و در هنگام فرار آسیب نمی‌دیدند.

از سویی وقوع زلزله‌های پی در پی در نقاط مختلف کشور در بازه زمانی محدود موجب شده بر استرس مردم افزوده شود و از آن به عنوان تور ایران گردی زلزله یاد کنند که خود این مسئله بر بار نگرانی‌های مردم می‌افزاید.

به گفته برخی کارشناسان عمق خسارتی که زلزله تهران می‌تواند، داشته باشد قابل وصف نیست چرا که انباشت جمعیت در تهران به حدی زیاد است که بروز حوادث این چنینی می‌تواند فاجعه انسانی به بار آورد.

در این شرایط باید اقداماتی برای کاهش خسارات احتمالی زلزله صورت گیرد و مدیریت بحران با ارائه راهکار‌هایی موثر آمادگی لازم را برای پیشگیری از وقوع حوادث جدی و انسانی در دستور کار قرار دهد، ولی متاسفانه خود مسئولین مدیریت بحران هم نمی‌دانند به چه نحوی با این موضوع مواجه شوند و برای آرام کردن مردم و انجام وظیفه به بیان برخی راهکار‌های معمول برای رویارویی با زلزله می‌پردازند که هیچ کدام کاربرد عملی چندانی ندارد.‌ای کاش مدیریت بحران از ابتدا تمهیداتی مانند مقاوم سازی ساختمان‌ها و آموزش اصولی به شهروندان را در دستور کار خود قرار می‌داد تا از آسیب‌های احتمالی در هنگام زلزله می‌کاست و فقط به بیان چند نکته ایمنی اتکا نمی‌کرد.

از سویی برخی از کارشناسان و زلزله شناسان چندین سال است که هشدار‌هایی را مبنی بر تخلیه تهران می‌دهند و می‌گویند که مهاجرت از تهران باید به صورت معکوس انجام شود چرا که در صورت بروز زلزله ۷ ریشتری در این شهر، بزرگترین فاجعه سه قرن اخیر رخ خواهد داد و میزان تلفات و خسارات به حدی بالا خواهد بود که هیچکس از آن جان سالم به در نخواهد برد؛ بنابراین نباید به این مسئله با دیدی سطحی نگاه کرد و ضرورت دارد که مدیریت بحران تمام تمرکز خود را بر این مسئله قرار دهد و به طور جدی پیگیر آن باشد.

امیدواریم مدیریت بحران هرچه سریعتر چاره‌ای برای حل این مسئله اندیشد و اگر توانایی مقابله با آن را ندارد به طور رسمی اعلام کند که نیاز به کمک دارد و از تجربیات کارشناسان و فعالین این عرصه استفاده کند و حفظ ایمنی و سلامت جان مردم را اولویت کار خود قرار دهد نه اینکه از طریق حفظ سمت به دنبال مال اندوزی و کسب درآمد از سوله‌های مدیریت بحران باشد.

 

 


مطالب پیشنهادی